נגישות
  • ניווט בעזרת מקלדת
  • התאמה לעוורי צבעים (גווני שחור/לבן)
  • התאמה לכבדי ראיה (צבעוניות הפוכה)
  • פונט נגיש
  • AAA
  • ביטול הנגישות (תצוגה רגילה)
  • הצהרת נגישות
  • נוסף לסל קניות:

header

רטיניטיס פיגמנטוזה Retinitis Pigmentosa - RP

רטיניטיס פיגמנטוזה Retinitis Pigmentosa – RP הינה מחלה שנגרמת עקב מוטציה גנטית ופוגעת בראייה. ליתר דיוק מדובר בקבוצת מחלות שהמכנה המשותף שלהן הוא הבסיס הגנטי והפגיעה הראייה עקב ניוון הרשתית. השם רטיניטיס פיגמנטוזה Retinitis Pigmentosa – RP נקבע כבר באמצע המאה ה-19 ונכון לתחילת המאה ה-21 אין עדיין דרך לרפא באופן ודאי את המחלה אולם ישנן דרכים שונות להאט את קצב התפתחותה ועזרים רבים המסייעים לחולים במחלה לראות בכל זאת לפחות חלק מהדברים.

השכיחות של רטיניטיס פיגמנטוזה

השכיחות של קבוצת המחלות הנקראת רטיניטיס פיגמנטוזה Retinitis Pigmentosa – RP הינה 1 ל-4,000. נכון לעכשיו לא נמצאו הבדלים מובהקים בין אזורים שונים בעולם מבחינת שכיחות ה-RP, אם כי עם הגיל עולה הסיכוי להתפרצותה ובקרב בני ובנות ה-45-65 השכיחות היא כבר 1:3,195.

עוד כדאי לדעת שישנם לפחות 100 גנים שפגם בהם עלול להוביל להתפתחות רטיניטיס פיגמנטוזה Retinitis Pigmentosa – RP. בין השאר מדובר על גנים שקשורים לייצור חלבונים שתפקידם הוא סיוע בהמרת אנרגיית השמש לאותות חשמליים בתאי עצב של מערכת הראייה, חלבונים שתפקידם בניית תאים לקליטת אור ברשתית ועוד.

כיצד מתפתחת Retinitis Pigmentosa?

ברוב המקרים רטיניטיס פיגמנטוזה Retinitis Pigmentosa – RP מתחילה לבוא לידי ביטוי בין גיל 10 לגיל 30, אם כי ישנם גם חולים במחלה שהחלו לסבול מהתסמינים שלה כבר מהלידה ואחרים שהיא התפרצה אצלם רק בגיל 90.

השלב הראשון של RP הינו עיוורון לילה – האדם מתקשה מאוד לראות בשעות החשיכה ובפרט מתקשה להסתגל לשינויים במהלך מעבר בין סביבה מוארת לסביבה חשוכה. בשלב הבא שדה הראייה ההיקפי נפגע ונעלם וזהו גם השלב שבו בדרך כלל פונים החולים במחלה לאבחון, שכן שדה הראייה שלהם הולך ומצטמצם והם רואים את העולם כמו דרך צינור שהקוטר שלו הופך קטן יותר ויותר. כמו כן מתקשה האדם לשמור על חדות הראייה.

רטיניטיס פיגמנטוזה Retinitis Pigmentosa - RP

אבחון רטיניטיס פיגמנטוזה Retinitis Pigmentosa – RP

אבחון רטיניטיס פיגמנטוזה Retinitis Pigmentosa – RP מבוסס על בדיקות שונות שמבצע רופא עיניים ובהן בדיקת קרקעית העין, בדיקת שדה הראייה, בדיקת חדות הראייה וכן בדיקה של הרשתית עצמה (בדיקה של יכולת ההולכה החשמלית שלה – בדיקת ERG).

ההתמודדות עם קשיי הראייה

נכון להיום אין טיפול שמאפשר למנוע התפרצות של רטיניטיס פיגמנטוזה Retinitis Pigmentosa – RP אצל בעלי הגנים הפגומים, וגם אי אפשר לרפא אותה לגמרי – אבל כן אפשר להאט את קצב התפתחותה ובנוסף ניתן לסייע למי שהראייה שלו מתדרדרת באמצעות עזרים אופטיים מתקדמים.

הדרך האפקטיבית ביותר להאט את קצב ההתפתחות של RP היא באמצעות נטילת ויטמין A. יחד עם זאת לוויטמין זה ישנן תופעות לוואי ובפרט פגיעה בכבד ועל כן יש להשתמש בדרך זו בזהירות. בחלק מהמקרים נשקל ניתוח קטרקט, שעשוי לשפר את איכות הראייה.

בין העזרים האופטיים המשמשים חולים ב-RP: עדשות פילטר, שמסייעות להסתגלות לחשיכה, ומגדלות שונות. ישנו ניסיון מתמשך לפתח טיפולים גנטיים, אם כי עדיין הוא לא הבשיל לכדי פתרון של ממש.