נגישות
  • ניווט בעזרת מקלדת
  • התאמה לעוורי צבעים (גווני שחור/לבן)
  • התאמה לכבדי ראיה (צבעוניות הפוכה)
  • פונט נגיש
  • AAA
  • ביטול הנגישות (תצוגה רגילה)
  • הצהרת נגישות
  • נוסף לסל קניות:

header

טמ"ס שולחני - הפתרון האופטימאלי לקריאה וכתיבה

קיימים סוגים שונים של טמסי"ם – שולחניים וניידים. כאן נפרט את התכונות של הטמ"ס השולחני, המאפשר את הפיתרון המיטבי לכבד ראיה אם לא קיימת מגבלה של ניידות ו/או מקום.
טמ"ס שולחני מאפשר הגדלה על פי צרכי המשתמש, החל מפי 2 ועד לפי 60 ואף יותר. כושר ההגדלה של המכשיר נקבע על  ידי שני גורמים: גודל המסך וכושר ההגדלה של מצלמת הוידיאו.

גודל המסך בטמ"ס עדכני נע בין "14 ל-"22, כאשר ביניהם יש דגמים בעלי מסך של "17 ו-"19. רוב המסכים מפיקים תמונה  בצבע מלא, בשחור/לבן ובשילוב של שני צבעים נבחרים אשר נותנים תמונה מיוחדת של הטקסט (בעלת קונטרסט חזק במיוחד). כמו כן, יש מספר דגמים של מכשירים בעלי מסכים שחור/לבן בלבד. בכל האופציות יש אפשרות לבחור את הצבעים כך שאחד מהם יהיה צבע הטקסט והשני צבע הרקע, וההפך. כך ניתן לקבל תצוגה של טקסט בצבע שחור על רקע צהוב או תצוגה של אותיות צהובות על רקע שחור.

טמ

כושר ההגדלה של מצלמת הוידיאו - ZOOM - הוא בדרך כלל פי-10 או פי-12. כך, אם מכשיר מסוים מגדיל החל מפי 3 ההגדלה המרבית שלו תהיה פי-30 במצלמה עם ZOOM פי-10 או פי-36 במצלמה עם ZOOM פי-12. ההגדלה נקבעת על ידי המרחק שהמצלמה נמצאת מעל הטקסט. נתון זה נקבע על ידי מבנה המכשיר ואינו ניתן לשינוי בדרך כלל. טווח ההגדלה משתנה בהתאם לגודל המסך: מצלמה שטווח ההגדלה שלה הוא 3x עד 30x במסך 17" יהיה לה טווח הגדלה של 3.9x ועד 39x במסך 22".

טמ

שילוב נכון של הצבעים הוא גורם חשוב ביותר לכבדי ראיה. השילוב המועדף על רוב האנשים הסובלים מראיה ירודה הוא של אותיות לבנות על רקע שחור, אבל בהחלט יתכן שילוב עדיף יותר עבור אדם מסוים. אין כללי ברזל בנושא זה ורק התנסות עם שילובים שונים של צבעים יכול לתת לכבד הראיה את התשובה הנכונה לשאלה מה מתאים לו יותר. אפשרויות נוספות מקובלות הן: אותיות ירוקות על רקע שחור, אותיות צהובות על רקע שחור ואותיות צהובות על רקע כחול. 

טמ

הדור החדש של טמסי"ם שולחניים מצויד במסכים דקים TFT LCD המאפשרים התאמה אישית של גובה ומיקום המסך, כך שהאדם הקורא יכול לראות את הטקסט מול עיניו ללא קשר לגובה שלו או סוג הכיסא עליו הוא יושב. כמו כן ניתן לכוון את זווית המסך כך שיראה בצורה מיטבית. 

מכשירי טמ"ס מצוידים במגש קריאה הניתן להזזה בקלות לכיוון הצירים X ו-Y. כך ניתן להגיע בקלות ובנוחיות לכל מקום במסמך (עיתון, מכתב, ספר) שרוצים לקרוא.

כבד ראיה הזקוק למכשיר טמ"ס חייב לבחון מבחר גדול של מכשירים על מנת להגיע למסקנה מהו הדגם (או הדגמים) המתאימים לו ביותר. רק התנסות אישית ובדיקה בעזרת מומחה יכולים לתת לאדם הסובל מבעיות ראיה את הפתרון האופטימאלי שיאפשר לו קריאה וכתיבה בדומה למה שהיה רגיל בעבר. את ההתאמה יש לבצע במקום המצויד בסוגים שונים של מכשירים בעלי מנעד גדול של אפשרויות מבחינת גודל המסך, כושר ההגדלה, שילוב צבעים, התאמת גובה ומיקום המסך וכד'. 

חדר התצוגה בתשר געש 

חדר התצוגה בתשר געש