נגישות
  • ניווט בעזרת מקלדת
  • התאמה לעוורי צבעים (גווני שחור/לבן)
  • התאמה לכבדי ראיה (צבעוניות הפוכה)
  • פונט נגיש
  • AAA
  • ביטול הנגישות (תצוגה רגילה)
  • הצהרת נגישות
  • נוסף לסל קניות:

אורו עיניו

במלחמת יום הכיפורים נפגעה קשות ראייתו של חיים ממן, ובמשך שנים כמעט ולא החזיק ספר ביד. אלא שאז הוא החל להשתמש במכשיר טמ"ס, ומאותו יום הוא לא יכול להפסיק לקרוא. "המכשיר הזה שינה לי את החיים", הוא אומר.

כמעט 35 שנה, מאז סיום מלחמת יום הכיפורים, סבל חיים ממן מראשון לציון מפגיעה חמורה בכושר הראייה, עד שלגמרי במקרה הפנתה אותו מכרה לאופטיקה געש, ומאז השתנו חייו. עד לפני כמה חודשים, קריאה בעיתון או בספר היוותה עבור ממן פרויקט מסובך ומאוד לא נוח, אבל מאז רכש מכשיר טמ"ס (טלוויזיה במעגל סגור), המילה הכתובה חזרה להיות אהבתו הגדולה.

"עד לא מזמן, מציאת מספר בספר הטלפונים, שלא לדבר על חיפוש כתובת במפה, היו בשבילי חלום", הוא אומר לנו בהתרגשות. "אבל עכשיו, באמצעות הטמ"ס אני פשוט פורש מפה מולי ויכול לראות כל סימן וכל רחוב. המכשיר שינה לי את החיים מכל הבחינות. אני רוצה ויכול לקרוא כל מה שנמצא מולי. אחרי עשרות שנים שבהן כל כך התקשיתי בעניין הראייה, בגלל ההתלהבות אני אפילו קורא את החשבוניות שאשתי מחזירה מהסופר".

ב-73' היה ממן חייל מילואים בן 25 בשריון. במהלך הקרבות בסיני הוא נפגע ומאז סבל מניוון הכתם הצהוב בעיניו. לאחר שחזר מהמלחמה הידרדרה המחלה במהירות, וממן איבד 85 אחוז מכושר הראייה שלו. (כיום, אם המחלה מאובחנת בזמן, הרפואה יכולה לעזור, אבל באמצע שנות ה-70 זה עדיין לא היה כך).

במשך השנים שחלפו מאז נאלץ ממן להסתדר מכוח יכולת האלתור שלו. בכדי לקרוא הוא השתמש במגדלות (זכוכיות מגדלת) או במיקרוסקופים ומכשירים שבנה לעצמו, אבל כל אלה לא אפשרו לו לקרוא חומר רב באופן רציף.

כאמור, לפני כמה חודשים, בשיחה מקרית עם חברה של בתו, קיבל ממן המלצה להגיע למכון אופטיקה געש, שמתמחה במתן פתרונות אופטיים ואלקטרונים לבעיות ראייה. ממן הגיע למכון שבקיבוץ געש, ומאז הוא אדם אחר לגמרי. "התיישבתי על המכשיר באותו יום, ומאז לא קמתי ממנו", הוא אומר.

אופטיקה געש הוא מכון ייחודי לא רק בארץ, אלא גם בעולם, והוא נותן פתרונות לכבדי ראייה ועיוורים שהרפואה מתקשה לסייע להם. הטמ"ס שרכש ממן הוא למעשה מצלמה דיגיטאלית עם זום. בעזרת המצלמה סורק ממן את הטקסט והיא שולחת את המידע למסך. כך יכול המשתמש להגדיל אות של מילימטרים בודדים לגודל של עד 10 סנטימטר ברזולוציה גבוהה. ההפעלה של המכשיר, שמתבצעת על שולחן מתאים, נוחה למשתמש, ולמביט מהצד נדמה שמדובר באדם הקורא במחשב.

המכון אופטיקה געש כולל חנות אופטיקה, חדרי בדיקה לאופטומטריסטים המתמחים בראייה ירודה וחדר תצוגה למכשירים וציודים נוספים. המכון עובד עם הביטוח הלאומי, משרד הביטחון, השירות לעיוור, משרד החינוך והוא מספק בין השאר גם פתרונות לכבדי ראייה על ידי מכשירים להגדלה, כמו גם צגי ברייל ותוכנות מדברות לעיוורים. התוצאות, אם לשפוט על פי שביעות הרצון של חיים ממן, יותר מחיוביות.

הפתרונות של תשר - אופטיקה געש משנים איכות חיים. חיים ממן ודאי מאשר זאת. "הטמ"ס הפך אותי לסטודנט", סיפר לנו חיים, וקובע: "עד עכשיו הייתי מוגבל מאוד מבחינת צבירת ידע וצריכה של חומר כתוב, אבל היום אני לא זז מהמכשיר. אני עדיין לא רואה שווה בשווה כמו בן אדם שהראייה שלו בריאה, אבל אני מתקרב לזה. פתאום, אחרי 35 שנה אני אפילו קורא שעון כמו כולם. עד עכשיו יכולתי להעריך מה השעה לפני הזווית של המחוגים, אבל עכשיו אני יכול לראות גם ספרות".

"אני קורא המון מאז שהמכשיר אצלי. עד לא מזמן לא היה לזה סיכוי, אבל עכשיו אפילו התחלתי ללמוד להיות מאמן חדר כושר. אני לוקח איתי המון חוברות על גוף האדם ואני לא מצליח להפסיק לקרוא. אני למעשה משלים חוסר של שנים בקריאה. החבר'ה הסטודנטים בכיתה שלי קוראים לי האיש עם החוברות".

(פורסם במגזין "לימון" - ידיעות תל אביב, בתאריך 30.4.2008)